25 اردیبهشت 1401

همه چیز در مورد آزمون IMAT

آزمون IMAT مخفف جمله International Medical Admissions Test است و به آزمون ورودی رشته های علوم پزشکی در کشور ایتالیا گفته می شود. آزمون IMAT ایتالیا به زبان انگلیسی برگزار می شود و مخصوص پذیرش در دانشگاههای انگلیسی زبان در کشور ایتالیا برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است. هر سال داوطلبان ایرانی زیادی در آزمون آیمت شرکت می نمایند که از جمله دلایل استقبال زیاد داوطلبان برای تحصیل در ایتالیا می توان به شهریه پایین تحصیل پزشکی در ایتالیا، رتبه مناسب علمی دانشگاههای پزشکی ایتالیا، امکان دریافت بورسیه تحصیل پزشکی  و یا دندانپزشکی در ایتالیا و همچنین مورد تایید بودن اکثریت دانشگاههای این کشور اشاره کرد. بعد از خواندن این مقاله بطور کامل با شماره 09120716037 و یا 66494519 تماس بگیرید و جزئیات شرکت در دوره آمادگی آزمون آیمت که در جهاد دانشگاهی برگزار می شود را جویا شوید.

imat.gif

آزمون آیمت چیست و دارای چه مواد درسی می باشد؟

آزمون IMAT دارای 60 سوال است که هر سوال دارای 1.5 نمره است و در مجموع این آزمون دارای 90 نمره می باشد. نمره کل داوطلبان از 90 نمره اعلام می شود.

دروس آزمون آیمت شامل زیست شناسی(18 سوال)، شیمی(12 سوال)، ریاضی و فیزیک(8 سوال)، هوش و منطق(10 سوال) و دانش عمومی(12 سوال) می باشد و داوطلبان مدت زمان 100 دقیقه را برای پاسخگویی به سوالات خواهند داشت.

لازم به ذکر است که این آزمون در سطح A-LEVEL برگزار می شود و سرفصل های هر کدام از دروس آزمون مشخص می باشد که در ادامه مطلب می توانید سرفصل های آزمون آیمت را در دروس مختلف بیابید.

 

برای ثبت نام در آزمون IMAT 2022 چه شرایطی مورد نیاز است؟

آزمون آیمت دارای شرایط خاصی برای شرکت در آزمون مانند شرایط سنی و معدلی نمی باشد و داوطلبان برای شرکت در این آزمون فقط نیاز به مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود و همچنین مدرک زبان B2 انگلیسی که معادل آیلتس 6 یا تافل 78 و یا دولینگو 90 است، برای تحویل به سفارت دارند.( مدرک زبان را برای سفارت نیاز دارید، نه برای ثبت نام در آزمون آیمت). این شرایط مشابه را در مورد نداشتن شرط سنی می توان در آزمون یوس ترکیه هم برای علاقه مندان به تحصیل در ترکیه مشاهده کرد.

آزمون SAT

نکاتی که برای ثبت نام در آزمون آیمت باید مورد توجه قرار گیرد شامل موارد زیر می باشد:

داوطلبان در زمان ثبت نام در آزمون IMAT تنها حق انتخاب یک رشته از یک دانشگاه را دارند و نمی توانند دانشگاههای مختلفی را انتخاب نمایند. پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج متوجه خواهند شد که در آن یک انتخاب قبول شده اند یا خیر. همچنین آزمون imat برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است و برای تحصیل داروسازی ایتالیا داوطلبان باید در آزمون تولک اف شرکت کنند.

یکسری از دانشگاههای ایتالیا مانند دانشگاه مسینا علاوه بر ثبت نام اصلی در آزمون نیاز به فرایند پیش ثبت نام خواهند داشت که از جمله این دانشگاهها می توان به دانشگاههای مسینا، تورین و پاویا اشاره کرد. برای پیش ثبت نام در این دانشگاهها باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و مراحل پیش ثبت نام را تکمیل نمایید. معمولا زمان پیش ثبت نام در آزمون آیمت فروردین ماه و اردیبهشت ماه هر سال می باشد.

در اردیبهشت ماه داوطلبان باید در سایت universitaly پیش ثبت نام کنند و مدارکی مانند اصل و ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان ایتالیایی و مدرک زبان و پاسپورت خود را ارائه دهند آماده داشته باشند. در فرایند پیش ثبت نام باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در نتیجه قبل از انجام پیش ثبت نام که تا زمان ثبت نام اصلی هم مهلت دارد انتخاب دانشگاه خود را قطعی کنید.

آیا آزمون imat در ایران برگزار می شود؟

در تیر ماه ثبت نام آزمون آیمت انجام می شود و داوطلبان می توانند با مراجعه به وبسایت https://www.universitaly.it/ نسبت به ثبت نام نهایی و انتخاب سنتر آزمون اقدام نمایند. در زمان ثبت نام داوطلبان می توانند حوزه امتحانی خود را انتخاب کنند که با توجه به اینکه حوزه امتحانی آزمون IMAT در ایران وجود ندارد، داوطلبان می توانند حوزه های امتحانی کشورهای ترکیه و امارات و یا خود کشور ایتالیا را انتخاب نمایند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تشکیل پرونده در سفارت چیست؟

داوطلبان می توانند مدارک زبان معادل B2 زبان انگلیسی را آماده کنند که از جمله مدارک و نمرات حداقل معادل آن می توان به آیلتس 6 یا تافل 78، تولیمو 600، FCE=169 و یا دولینگو 90 اشاره کرد.

زمان برگزاری آزمون IMAT

هر ساله آزمون آیمت در سپتامبر یا همان شهریور ماه برگزار می شود و در سال 2021 آزمون در تاریخ 9 سپتامبر یا همان 18 شهریور برگزار شد.

معمولا چند روز پس از برگزاری آزمون آیمت نتایج اعلام شده و داوطلبان در صورت قبولی می توانند مراحل نهایی ثبت نام خود در دانشگاه مربوطه را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاههای کشور ایتالیا

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، یکی از دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا برای داوطلبان است. پس از قبولی در آزمون IMAT داوطلبان باید مدارک مورد نیاز دریافت بورسیه تحصیلی را به دانشگاه مربوطه ارائه نمایند. مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه در دانشگاههای مختلف متفاوت است و داوطلبان باید کلیه مدارک مورد نیاز را در سایت دانشگاه مورد نظر مطالعه نمایند و آنها را بر اساس دستورالعمل ارائه شده، حاضر کنند. 

معمولا مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی پزشکی ایتالیا پس از قبولی در آزمون imat مدارکی مانند اجاره نامه، اقرارنامه، گردش مالی حساب داوطلبان و سرپرست خانواده بصورت یک و یا دوساله و همچنین مدارک مربوط به شغل سرپرست خانواده می باشد. برای جزئیات بیشتر در مورد مدارک مورد نیاز بورسیه با مرکز همراه تحصیلی تماس بگیرید.

imat.gif

راهنمای جامع برای آمادگی برای آزمون IMAT ایتالیا

آزمون IMAT شامل 60 سوال چند گزینه ای است که همه سوالات دارای پنج گزینه هستند که تنها یکی از آنها صحیح است. داوطلبان باید به انواع مختلف سوالات مربوط به دانش عمومی ، استدلال منطقی و چندین رشته علمی پاسخ دهند. برای اینکه بتوانید پاسخ صحیح را در هر یک از بخشها به درستی تشخیص دهید ، دانش آموزان باید دانش عمومی جامعی در زمینه های ادبی ، فلسفی ، تاریخی ، اجتماعی ، سیاسی و نهادی داشته باشند.

 توسعه مهارت های استدلال منطقی یکی از ضروریات آمادگی و پاسخگویی به سوالات آزمون آیمت است.

به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب ، داوطلبان باید بتوانند در زمان موجود به حداکثر تعداد سوالات پاسخ دهند. بنابراین ، مدیریت زمان بسیار مهم است: به داوطلبان توصیه می شود با سوالات سال های گذشته تحت شرایط زمان بندی شده تمرین کنند تا از زمان به طور مفیدتری استفاده کنند و سعی کنند از پرداختن بیش از حد به برخی سوالات خودداری کنند.

 IMAT به گونه ای طراحی شده است که به داوطلبان زمان کافی برای پاسخگویی به تمام سوالات را می دهد.

 اگر سوالی دشوار است ، داوطلب می تواند به سوالات دیگر بپردازد و سپس در زمان باقیمانده به سوالات حل نشده بازگردد. داوطلبان محدود به پاسخگویی به سوالات با همان ترتیبی که در دفترچه سوالات آزمون آیمت آمده است، نیستند.

گاهی اوقات ، بهترین استراتژی می تواند تمرکز بر انواع خاصی از سوالات باشد که بستگی به نقاط قوت و ترجیحات فردی دارد. یک نکته مفید در مورد نحوه مدیریت زمان در دسترس این است که بیش از یک دقیقه و نیم برای هر سوال هزینه نکنید. این امر به بهینه سازی زمان کمک می کند ، به طوری که داوطلبان به سوالات سریعتر پاسخ می دهند و زمان بیشتری برای سوالات چالش برانگیز دارند.

ضروری است که داوطلبان به منظور افزایش سرعت پاسخگویی به سوالات ، در همه بخش ها به پاسخگویی به سوالات چند گزینه ای عمل کنند. تنها راه برخورد مطمئن با IMAT این است که تا آنجا که ممکن است با سبک سوالات آزمون IMAT آشنا شوید. این امر به ویژه در مورد سوالات بخش منطق کاربرد دارد که در آن اهمیت مطالعه دقیق هر سوال قبل از پاسخ و در نظر گرفتن هر پنج گزینه ارائه شده وجود دارد. برای نمونه های بیشتر سوالات استدلال منطقی ، مواد آماده سازی برای ارزیابی مهارت های تفکر (TSA) و آزمون پذیرش های پزشکی و پزشکی (BMAT) را می توانید مورد بررسی قرار دهید.

دروس آزمون IMAT.jpg

بخش اول: General Knowledge and Logical Reasoning

بخش 1 همان دانش عمومی و مهارت های تفکر (یعنی استدلال منطقی) را که دانش آموزان باید برای موفقیت در یک دوره تحصیلی در بالاترین سطح داشته باشند ، ارزیابی می کند. چنین مهارتهایی برای هرگونه مطالعه آکادمیک ضروری است ، که اغلب دانش آموزان را ملزم به حل مشکلات جدید می کند و یا استدلال هایی را که برای توجیه نتیجه گیری ارائه می شود را ارزیابی می کند.

دانش عمومی

سوالات دانش عمومی ممکن است طیف وسیعی از موضوعات فرهنگی ، از جمله جنبه های فرهنگ ادبی ، تاریخی ، فلسفی ، اجتماعی و سیاسی را مورد بررسی قرار دهد. این سوالات بر اساس بخش خاصی از برنامه های درسی مدرسه نیست. بلکه هدف آنها آزمایش علاقه و دانش داوطلبان در زمینه های مختلف است. داوطلبانی که علاقه مندی فوق العاده ای به رویدادهای جاری دارند و مرتباً از اخبار ملی و بین المللی مطلع می شوند ، آمادگی بهتری برای پاسخ به این نوع سوالات خواهند داشت.

استدلال منطقی

هدف از سوالات این بخش ، ارزیابی مهارت های استدلالی و مهارت های تحلیلی داوطلبان ، به ویژه توانایی پیروی از مراحل منطقی در زمینه های مختلف ، تشخیص مغالطه های موجود در بحث ، حل مشکلات و تشخیص اطلاعات مرتبط با اطلاعات نامربوط است. به طور خاص ، دو نوع استدلال منطقی وجود دارد:

 • حل مسئله: سوالاتی که مستلزم استدلال با استفاده از مهارت های عددی و مکانی است.
 • تفکر انتقادی: سوالاتی که مستلزم استدلال با استفاده از زبان نوشتاری روزمره است. سوالات بر مهارتهای درگیر در درک و ارزیابی استدلال ها متمرکز است. به منظور پاسخ موفقیت آمیز به این سوالات ، داوطلبان باید از رویکرد منطقی استفاده کنند. هیچ دانش قبلی در مورد موضوع خاصی لازم نیست.

حل مسئله

حل مسئله شامل استدلال با استفاده از مهارت های عددی و مکانی است.

سه نوع سوال برای حل مسئله وجود دارد:

 1. انتخاب مورد درست
 2. یافتن رویه ها
 3. تشخیص شباهت

تفکر انتقادی

تفکر انتقادی در زمینه IMAT را می توان با تعریف زیر روشن کرد: در بحث ، دلایل به عنوان زمینه ای برای نتیجه گیری ارائه می شود. این استدلال استدلال خوبی است به شرطی که نتیجه گیری آن از دلایل ناشی شود. یعنی اگر دلایل را قبول دارید ، باید نتیجه گیری را بپذیرید. برای اهداف عنصر تفکر انتقادی ، دلایل ذکر شده باید درست تلقی شوند تا بتوانید بر ساختار استدلال تمرکز کنید. وقتی پاراگراف را می خوانید ، شناسایی عناصر مختلف می تواند مفید باشد تا بتوانید استدلال را ببینید و به ویژه دلایلی را که شما را به نتیجه می رساند ، ببینید. شناسایی دلایل و نتیجه گیری اصلی بخش مهمی از درک ساختار یک بحث است.

چه بخش های در قسمت هوش و منطق یا تفکر انتقادی آزمون آیمت وجود دارد:

 1. Summarising the Main Conclusion
 2. Drawing a Conclusion
 3. Identifying an Assumption
 4. Assessing the Impact of Additional Evidence
 5. Detecting Reasoning Errors
 6. Matching Arguments
 7. Applying Principles

بخش زیست شناسی در آزمون IMAT شامل چه سرفصل هایی است؟

بخش زیست شناسی IMAT همه موضوعات زیر را پوشش می دهد:

 • شیمی موجودات زنده، اهمیت بیولوژیکی تعاملات ضعیف مولکولهای آلی موجودات و عملکردهای مربوط به آنها، نقش آنزیم ها نظریه سلول.
 • اندازه سلول. سلولهای پروکاریوتی و یوکاریوتی ، سلولهای حیوانی و گیاهی، ویروس ها، ساختار و عملکرد غشای سلولی و انتقال از طریق غشاء.
 • ساختارهای سلولی و عملکردهای خاص آنها مانند چرخه سلولی و تقسیم سلولی: میتوز و میوز - کروموزوم ها و نقشه های کروموزومی.
 • واحد انرژی سلولها: ATP. واکنشهای Redox در موجودات زنده، فتوسنتز ، گلیکولیز ، تنفس هوازی و تخمیر.
 • تولید مثل و چرخه های زندگی تولید مثل جنسی و غیر جنسی.
 • ژنتیک مندلی: قوانین مندل و کاربردهای آنها
 • ژنتیک کلاسیک: نظریه وراثت کروموزومی - الگوهای وراثت.
 • ژنتیک مولکولی: ساختار و تکثیر DNA ، کد ژنتیکی ، سنتز پروتئین. DNA پروکاریوتی. ساختار کروموزوم یوکاریوتی ژنها و تنظیم بیان ژنها ژنتیک انسان: انتقال شخصیت تک و چند عاملی. بیماریهای ارثی - اتوزومی و مرتبط با کروموزوم X.
 • بیوتکنولوژی: فناوری DNA نوترکیب و کاربردهای آن، جهش ها و انتخاب طبیعی و مصنوعی، نظریه های تکاملی، مبنای ژنتیکی تکامل
 •  آناتومی و فیزیولوژی حیوانات و انسان ها، بافتهای حیوانات، آناتومی و فیزیولوژی سیستم ها در انسان ها و فعل و انفعالات آنها در حفظ هموستاز

سرفصل های بخش شیمی در آزمون IMAT

 • بخش شیمی IMAT همه موضوعات زیر را پوشش می دهد:
 • ترکیب ماده و حالات ماده ؛ سیستم های ناهمگن و همگن ؛ ترکیبات و عناصر، قوانین گاز ایده آل
 •  ساختار اتمی ذرات ابتدایی ؛ عدد اتمی و عدد جرمی ، ایزوتوپ ها ، ساختار الکترونیکی اتم های عناصر مختلف.
 • جدول تناوبی عناصر گروه ها و دوره ها ؛ عناصر گذار
 •  خواص دوره ای عناصر: شعاع اتمی ، پتانسیل یونیزاسیون ، میل الکترون ، ویژگی فلزی.
 • روابط بین ساختار الکترونیکی ، موقعیت در جدول تناوبی و ویژگی های عنصر.
 • پیوند شیمیایی و  پیوندهای یونی ، کوالانسی و فلزی.
 • انرژی اتصال
 • الکترونگاتیوی پیوندهای بین مولکولی
 • مبانی شیمی معدنی و نامگذاری و خواص اصلی ترکیبات معدنی: اکسیدها ، هیدروکسیدها ، اسیدها ، نمک ها.
 • واکنشهای شیمیایی و استوکیومتری
 • جرم اتمی و مولکولی ، عدد آووگادرو ، مفهوم خال و کاربرد آن ، محاسبات استوکیومتری اولیه ، متعادل کردن واکنشهای ساده ، انواع مختلف واکنشهای شیمیایی.
 • راه حل ها و ویژگیهای حلال آب ، حلالیت ، راههای اصلی بیان غلظت محلولها.
 • تعادل در محلول آبی و سینتیک شیمیایی و کاتالیز.
 • اکسیداسیون و کاهش عدد اکسیداسیون ، مفهوم اکسایش و کاهش.
 • تعادل واکنشهای ساده اسیدها و بازها و مفهوم اسید و باز. اسیدیته ، خنثی و بافرها و راه حل های بافر
 • مبانی شیمی آلی مانند پیوند بین اتمهای کربن و فرمولهای خام ساختار ، مفهوم ایزومریسم هیدروکربن های آلیفاتیک ، آلیسکلیک و معطر.
 • گروههای عملکردی: الکلها ، اترها ، آمینها ، آلدئیدها ، کتونها ، اسیدهای کربوکسیلیک ، استرها ، آمیدها. نامگذاری شیمیایی

سرفصل های بخش ریاضیات در آزمون آیمت

بخش ریاضی IMAT همه موضوعات زیر را پوشش می دهد:

 • جبر و مجموعه های عددی اعداد طبیعی ، اعداد صحیح ، اعداد منطقی و حقیقی.
 • مرتب سازی و مقایسه: مقیاس و نماد علمی عملیات و خواص آنها.
 • نسبت ها و درصد ها.
 • قدرتها با نمادهای صحیح و منطقی و ویژگیهای آنها.
 • ریشه ها و خواص آنها و لگاریتم ها (پایه 10 و پایه e) و خواص آنها.
 • عناصر ترکیبی مانند عبارات جبری و چند جمله ای، بسط دو جمله ای ، فاکتور سازی چند جمله ای ها.
 • کسرهای جبری.
 •  معادلات جبری و نابرابری های مرتبه اول و دوم.
 • سیستم های معادلات و کارکرد مفاهیم اساسی توابع و نمایش گرافیکی آنها (دامنه ، دامنه ، علامت ، حداکثر و حداقل ، افزایش و کاهش و غیره).
 • توابع ابتدایی: توابع جبری کامل و کسری. توابع نمایی ، لگاریتمی و مثلثاتی.
 • توابع مرکب و معکوس معادلات و نابرابری های مثلثاتی.
 • هندسه شامل  چند ضلعی ها و خواص آنها، دایره و دور، اندازه گیری طول ، سطوح و حجم.
 • ایزومتری ، شباهت ها و معادلات در صفحه.
 • موقعیت های هندسی و اندازه گیری زاویه ها بر حسب درجه و رادیان. سینوس ، کسینوس ، مماس یک زاویه و مقادیر قابل توجه آنها.
 • فرمول های مثلثاتی حل مثلث.
 • سیستم مرجع دکارتی در یک صفحه. فاصله بین دو نقطه و نقطه وسط یک بخش.
 • معادله خط مستقیم. فاصله نقطه تا خط. معادله دایره
 • قضیه فیثاغورث، قضایای اول و دوم اقلیدس، احتمال و آمار، توزیع فراوانی و نمایش گرافیکی آنها، مفهوم تصادفی آزمایش ها و رویدادها، احتمال و بسامد.

سرفصل های بخش فیزیک در آزمون IMAT

بخش فیزیک IMAT همه موضوعات زیر را پوشش می دهد:

 • معیارهای اندازه گیری مستقیم و غیر مستقیم ، مقادیر بنیادی و مشتق شده ، ابعاد فیزیکی کمیت ها ، آگاهی از سیستم متریک و سیستم واحدهای CGS ، واحدهای اندازه گیری فنی (یا کاربردی) (ST) و سیستم بین المللی (SI) (نام ها و روابط بین بنیادین و واحدهای مشتق شده).
 • سینماتیک مقادیر جنبشی ، انواع مختلف حرکت با توجه به حرکت یکنواخت و یکنواخت شتاب دهنده.
 • حرکت دایره ای یکنواخت ؛ حرکت هارمونیک (برای همه حرکات: تعریف و روابط بین کمیت ها).
 • حرکت شناسی بردارها و عملیات بردار.
 • نیروها، ترکیب بردار نیروها.
 • تعریف جرم و وزن. شتاب ناشی از جاذبه. چگالی و وزن مخصوص. قانون گرانش جهانی ، قوانین نیوتون. کار ، انرژی جنبشی ، انرژی بالقوه. اصل حفظ انرژی تکانه و حرکت.
 • اصل حفظ شتاب مکانیک سیالات، فشار و واحد اندازه گیری آن
 • اصل ارشمیدس، اصل پاسکال، قانون ترمودینامیک، دماسنجی و حرارتی سنجی.
 • گرمای ویژه ، ظرفیت حرارتی. مکانیسم های انتشار گرما، تغییرات حالت و گرمای نهان.
 • قوانین گازها، قوانین اول و دوم ترمودینامیک، الکترواستاتیک و الکترودینامیک، قانون کولومب، میدان الکتریکی و پتانسیل ثابت دی الکتریک.
 • خازن ها، خازن های سری و موازی. جریان مستقیم. قانون اهم. اصول کرخوف، مقاومت و مقاومت الکتریکی ، مقاومت های الکتریکی به صورت سری و موازی.
 • کار ، قدرت ، ژول.
 • ژنراتورها، القای الکترومغناطیسی و جریانهای متناوب. اثرات جریانهای الکتریکی (حرارتی ، شیمیایی و مغناطیسی).

ایمت.jpg

منابع آزمون IMAT چه کتاب هایی هستند؟

برای آزمون آیمت معمولا کتاب های A-LEVEL و AS-LEVEL و همچنین کتاب های BMAT برای دروس زیست شناسی و شیمی و ریاضی و فیزیک پیشنهاد می شود. در کنار این دروس داوطلبان می توانند کتاب های مختلفی برای تمرین و تست زنی مورد استفاده قرار دهند. از جمله این کتاب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

The Ultimate IMAT Collection: 5 Books In One, a Complete Resource for the International Medical Admissions Test (The Ultimate Medical School Application Library)

The Ultimate BMAT Guide: 800 Practice Questions: Fully Worked Solutions, Time Saving Techniques Score Boosting Strategies

Get into Medical School - 700 BMAT Practice Questions: With Contributions from Official BMAT

Examiners and Past BMAT Candidates

و همچنین کتاب های زیر:

Thinking Skills Coursebook

IMAT Past Paper Worked Solutions: 2011 - 2017, Detailed Step-By-Step Explanations for over 500 Questions, IMAT, Unamusing

میانگین ظرفیت دانشگاههای مختلف برای دانشجویان غیر اروپایی از طریق آزمون IMAT چقدر است؟

با توجه به اینکه ظرفیت غیر اروپایی از اروپایی برای پذیرش در دانشگاههای ایتالیا جدا است، داوطلبان ایرانی آزمون آیمت باید به این نکته توجه کنند که آنها جزء سهمیه غیر اروپایی آزمون آیمت محاسبه شده و می توانند برای آن رقابت کنند. در جدول زیر ظرفیت هر دانشگاه برای سهمیه عیراروپایی مشخص شده است که البته سال به سال این ظرفیت می تواند متفاوت باشد:

نام دانشگاه حدود ظرفیت غیر اروپایی دانشگاه
university of Bari 9
university of Bologna 20
university of Milan (IMS) Statale 16
university of Milano Bicocca 13
university of Napoli “Luigi Vanvitelli” (SUN) 40
university of Pavia 40
university of Naples Federico II 25
university of Rome Tor Vergata 10
university of Rome La Sapienza 10
university of Turin 32
university of Messina 38
university of Padova 16
university of Siena 12

دوره آمادگی آزمون IMAT

داوطلبان به منظور آمادگی برای آزمون آیمت می توانند در دوره های تخصصی آن شرکت نمایند. در این دوره ها که تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود داوطلبان در کنار تقویت زبان عمومی خود می توانند زبان تخصصی خود را نیز تقویت کرده و اصطلاحات مربوط به دروس مختلف زیست شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک، هوش و منطق و دانش عمومی را فرا بگیرند. 

داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که پایه فراگیری دروس آزمون IMAT زبان انگلیسی است و باید سعی کنند تمامی دروس آزمون آیمت را به زبان انگلیسی خوانده و از خواندن منابع انگلیسی آن هراسی نداشته باشند. 

imat.gif

نمونه سوال imat و دانلود سوالات آزمون آیمت در سال های گذشته

در این قسمت می توانید دفترچه سوالات آزمون های سال های گذشته IMAT را دانلود کنید. به منظور تعیین سطح خود و همچنین آشنایی با سوالات آزمون imat حل این نمونه سوالات ضروری است.

دانلود سوالات آزمون imat سال 2011
دانلود سوالات آزمون imat سال 2012
دانلود سوالات آزمون imat سال 2013
دانلود سوالات آزمون imat سال 2014
دانلود سوالات آزمون imat سال 2015
دانلود سوالات آزمون imat سال 2016
دانلود سوالات آزمون imat سال 2017
دانلود سوالات آزمون imat سال 2018
دانلود سوالات آزمون imat سال 2019
دانلود سوالات آزمون imat سال 2020
دانلود سوالات آزمون imat سال 2021

راهکارهای مناسب برای کسب نمره بالا در آزمون IMAT

داوطلبان برای قبولی در دانشگاههای مختلف ایتالیا بایستی نمره بالای 40 را کسب نمایند تا اینکه شانس پذیرش آنها افزایش یابد. حتی برای قبولی در دانشگاههای دارای رتبه بالا در کشور ایتالیا باید نمرات بالای 55 را بدست آورند که نشان از افزایش رقابت در پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور ایتالیا است. داوطلبان برای کسب نمره بالا در آزمون آیمت باید دروس زیست شناسی و شیمی و همچنین هوش و منطق و دانش عمومی را هر روز در برنامه مطالعاتی خود داشته باشند که در این بین دروس زیست و هوش و منطق دارای اهمیت زیادتری است. داوطلبان ایرانی متقاضی شرکت در این آزمون معمولا در بخش هوش و منطق و دانش عمومی دچار مشکل هستند که برای غلبه بر آن باید نمونه تست های بسیار زیادی در این دروس بزنند و با تمرین زیاد برای آن آماده شوند که یکی از این راهکارها حل تست های کتاب آلفا تست به زبان انگلیسی است که داوطلبان می توانند با تماس با مرکز همراه تحصیلی آن را تهیه نمایند.

تعدادی از سوالات رایج داوطلبان در مورد آزمون imat:

سوال: چه منابعی برای آزمون آیمت مناسب تر هستند؟

پاسخ:برای آزمون آیمت می توانید از کتاب های A-LEVEL استفاده کنید.

سوال:آیا آزمون آیمت دارای شرایط سنی و معدلی می باشد؟

پاسخ:خیر آزمون IMAT هیچ شرط سن و یا معدلی ندارد.

سوال:زمان ثبت نام آزمون IMAT چه تاریخی است؟

پاسخ:تیر ماه

سوال:حوزه آزمون آیمت در چه کشورهایی است؟

پاسخ:از کشورهای اطراف ایران می توان به ترکیه، امارات، آذربایجان و قبرس اشاره کرد.

سوال:کدام مرکز برای برگزاری دوره های آزمون آیمت مناسب تر است؟

پاسخ :جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران 

پرسش های متداول
کدام مرکز برای برگزاری دوره های آزمون آیمت مناسب تر است؟
جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران
حوزه آزمون آیمت در چه کشورهایی است؟
از کشورهای اطراف ایران می توان به ترکیه، امارات، آذربایجان و قبرس اشاره کرد.
زمان ثبت نام آزمون IMAT چه تاریخی است؟
تیر ماه
چه منابعی برای آزمون آیمت مناسب تر هستند؟
برای آزمون آیمت می توانید از کتاب های A-LEVEL استفاده کنید.
آیا آزمون آیمت دارای شرایط سنی و معدلی می باشد؟
خیر آزمون IMAT هیچ شرط سن و یا معدلی ندارد.

یک نظر بنویسید

ارسال

نظرات

علی

سلام. به نظر شما ظرفیت پذیرش پزشکی از طریق آزمون آیمت سال بعد افزایش خواهد یافت؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام بله امکانش زیاده و امسال هم یک دانشگاه اضافه شده بود و ظرفیت کمی افزایش داشته.

آیلین احمدی

سلام مرسی از سایت خوبتون برای دوره آزمون آیمت باید چیکار کنیم

کارشناس همراه تحصیلی

لطفا با این شماره تماس بگیرید 66454919- 021

ALIASGHAR

اطلاعات جامع و کاملی بود. با تشکر فراوان

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر ممنون از اینکه سایت مارو انتخاب کردید

هستی عباسی

ی سوال داشتم ...شهریه دانشگاه های ایتالیا چقدر هست؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر هزینه شهریه تحصیل در ایتالیا بین 4تا 6 هزار یور هست

Meli

دوره های آزمون آیمت به شکل مجازی برگزار میشه یا حضوری؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر دوره های آمادگی آزمون آیمت هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار میشه

پدرام

استادان این دوره هارو میشه معرفی کنید؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر اساتید آمادگی دوره های آیمت مرکز همراه تحصیلی رنکینگ و نامی هستند

Mitra

آخرین دوره کلاس های آزمون آیمت کی برگزار میشه؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر دوره های جدید کد4 آمادگی آزمون آیمت از اول اسفند ماه برگزار میشه

ملینا قاسمی

سلام مطالب کامل بود👌🏻 فقط اینکه ی سوالی داشتم...دوره ی فشرده آیمت (IMAT)برای کسانی که سطح زبانشون در حد متوسط هست هم کارایی دارد؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر خیر متاسفانه ، دوره های فشرده آزمون آیمت و ما به کسانی پیشنهاد میکنیم که سطح زبان پیشرفتی داشته باشند

Setiw

برای ثبت نام در آزمون imat دوره فشرده باید سطح زبانم در چه حدی باشه

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر برای دوره های فشرده آمادگی آزمون آیمت باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید.

Asallll

من برای‌ آزمون آیمت مشاوره میخوام چ جوری میتونم اقدام کنم؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر برای مشاوره دوره های آمادگی آزمون Imat با شماره 02166494519تماس حاصل فرمائید

سمانه

سلام دوره ی آیلتس آزمون آیمت قبل از اسفند برگزار میشود یا قبل از اسفند؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر برای دوره جدید اسفند ماه هم دورس آیلتس و هم دورس آیمت همزمان باهم برگزار میشوند

نفیسه نوری

میانگین ظرفیت دانشگاههای مختلف برای دانشجویان غیر اروپایی از طریق آزمون IMAT چقدر است؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر دانشگاه تورین 32نفر،دانشگاه تورورگات 10نفر، دانشگاه بولنیا 20 نفر، پذیرش دارند .

سهراب

سلام خسته نباشید مبلغ کمک هزینه ای که برای قبولی در آزمون آیمت در نظر گرفته میشه چقدر هست؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و خسته نباشید مبلغ کمک هزینه در آزمون IMAT ایتالیا 6000 یورو میباشد

شیوا

سلام میخواستم بدونم پزشکی ایتالیا چقدر طول میکشه؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام و وقت بخیر مدت تحصیل رشته دندان پزشکی در دانشگاه های ایتالیا 6سال است.

ساناز

سلام برای دوره ی فشرده ی آیمت تا چه زمانی باید مدرک آیلتس را ارائه کنیم؟؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر مدرک آیلتس برای سفارت حائز اهمئیت است تا تیرماه باید ارائه بدید.

Heliww

برای ثبت نام دوره آیمت باید چه جوری اقدام کنم؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر برای اطلاع از دوره های آمادگی آزمون آیمت با شماره 02166494519 تماس حاصل فرمائید.

رامین

آزمون های IMAT حضوری هستن یا آنلاین؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر آزمون IMAT فقط به صورتحضوری برگزار میشود.

سحر

خسته نباشید دوره فشرده IMAT چه تفاوتی با دوره دیگ داره؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر دوره های آمادگی فشرده آزمون IMATایتالیا 200 ساعت است که تدریس آیلتس در دوره های فشرده امون وجود ندارد

مهناز

سلام منابع آزمون آیمت را از کجا میشود تهیه کرد؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر برای اطلاعات جهتدریافت منابع آمادگی آزمون Imat با شماره ای 02166494519 تماس حاصل فرمائید.

نیلوفر

کلاس های فشرده تایمش محدود!و کسانی که در زبان انگلیسی حرفه ای هستن میتونن شرکت کنن؟؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر کلاس های فشرده آمادگی آزمون IMAT ایتالیا 200 ساعت است ، و باید در سطح پیشرفته آیلتس باشد.

فرزانه

سلام مدرک زبان مورد نیاز برای تشکیل پرونده در سفارت چیست؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر مدرک مورد نیاز برای سفارت b2 انگلیسی است که معادل آن آیلتس، تافل ، دولینگو ، تولیمو و یا fce میتونید تهیه کنید.

معصومه

سلام برای آزمون آیمت می توانیم از کتاب های A-LEVEL استفاده کنیم؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر بله برای زبان انگلیسی کتاب های A_LEVEL کتابهای موثری هستند.

ایلیا

برای شرکت در این آزمون زبان خیلی قوی میخواد؟من آزمون دولینگو دادم تاثیری هم داره؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر مدرک زبان برای آزمون آیمت فقط برای سفارت مهم است

سیما

حوزه آزمون آیمت در چه کشورهایی است؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر حوزه های برگزاری آزمون IMAT خود کشور ایتالیا، ترکیه ،مجارستان ،دبی، قطر است

همراه تحصیلی

کلاس های فشرده از چه تاریخی شروع میشه؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر کلاس های آمادگی دوره فشرده آزمون IMAT از اردیبهشت ماه شروع میشه.

مهرناز

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا چیست؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی ایتالیا شامل موارد زیر است: اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و گواهی ریز نمرات گواهی ارزشیابی مدارک تحصیلی انگیزه نامه (Letter of Motivation) دارا بودن مدرک زبان انگلیسی گذرنامه عکس پرسنلی

پونه

سلام مدرک زبان مورد نیاز برای تشکیل پرونده در سفارت چیست؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر مدرک زبان مورد نیاز برای شرکت در آزمون IMATکه برای سفارت احتیاج است زبان B2 است ، که معادل آن را می توانید آیلتس ، تافل ، دولینگو و تولیمو و... داشته باشید.

اسرا

برای ثبت نام در آزمون IMAT 2022 چه شرایطی مورد نیاز است؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر برای اطلاعات از شرکت در دوره های آمادگی آزمون IMAT با شماره 66494519 تماس حاصل فرمایید.

مینا

این آزمون اعتبار چند ساله داره یا کلا معتبر برای همیشه هست؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر مدرک پذیرش در دانشگاه های ایتالیا از طریق آزمون آیمت مورد تایید سازمان وزارت بهداشت ایران هم هست.

ستاره

زمان ثبت نام آزمون IMAT چه تاریخی است؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر زمان ثبت نام اصولا تیرماه هر سال است.

کتایون

چه منابعی برای آزمون آیمت مناسب تر هستند؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر برا اطلاعات بیشتر درباره منابع آزمون آیمت لطفا با شماره 02166494519 تماس حاصل فرمایید.

حمیرا

برای ثبت نام در آزمون IMAT 2022 چه شرایطی مورد نیاز است؟

کارشناس همراه تحصیلی

سلام وقت بخیر یکی از مزیت های این آزمون این است که شرایط خاصی ندارد و همه میتونن شرکت کنند.