پکیج انتخاب رشته ویژه کنکور سراسری 1401
مشاوره توسط برترین مشاوران ایران شاغل در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شامل دو ساعت جلسه مشاوره موشکافانه حضوری و یا آنلاین در بر گیرنده

 • تحلیل رشته های تحصیلی، آینده شغلی و ...
 • تحلیل دانشگاهها، اعتبار و سطح علمی دانشگاهها
 • استعداد یابی تحصیلی بر اساس ویژگی های شخصیتی
 • چینش کدرشته محل ها طبق دفترچه انتخاب رشته
 • پشتیبانی صفر تا صد انتخاب رشته

امکان مشاوره در حضور والدین

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-91300399 تماس حاصل نمایید.
فرم درخواست مشاوره انتخاب رشته
ثبت درخواست
در حال ارسال اطلاعات. صبور باشید

آزمون چیلز (CILS)

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

آزمون چیلز CILS یک آزمون بین ‌المللی می باشد که نام آن مخفف عبارت Certificazione di Italiano come Lingue Straniera  است . این آزمون یکی از شناخته شده‌ ترین آزمون های ایتالیایی است که توسط دانشگاه سیه نا برگزار می شود. هدف از برگزاری این آزمون سنجش و ارزیابی سطح و مهارت زبان ایتالیایی افراد علاقه مند به تحصیل در ایتالیا از سراسر جهان می باشد. این آزمون در سطوح مختلف A1 تا C2 بر اساس استاندارد سطح‌ بندی زبان ‌های خارجی اروپا طراحی شده است و 5 مهارت اصلی زبان را همچون آزمون آیلتس، تافل و... مورد سنجش قرار می دهد. این آزمون 3 بار در سال در ماه های خرداد، شهریور و مرداد برای متقاضیانی که بنا به دلایلی همچون مهاجرت تحصیلی، کاری ، اخذ اقامت و...  که قصد گرفتن مدرک زبان ایتالیایی را دارند برگزار می شود. داوطلبان برای شرکت در آزمون CILS ابتدا باید از شرایط و ساختار این آزمون جهت موفقیت در آن مطلع شوند.

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جمله تحصیل، کار یا زندگی به دنبال مهاجرت به کشور های مختلف می باشند. لازمه ی مهاجرت به هر یک از کشور های جهان داشتن مدرک معتبر زبان ان کشور یا یک زبان بین المللی است. سازمان های مختلف به منظور سنجش سطح و مهارت زبان داوطلبان و ارائه مدرک معتبر به انها، آزمون های بین المللی برگزار می کنند.

از جمله کشور های پر مخاطب که آزمون های بین المللی زبان را برگزار می کند کشور ایتالیا می باشد. کشور ایتالیا به منظور سنجش و ارزیابی مهارت زبان ایتالیایی افراد آزمونی تحت عنوان آزمون CILS طراحی کرده است.

گروه هدف آزمون چیلز CILS

اصولا افرادی که به دنبال یاد گیری وگرفتن مدرک زبان ایتالیایی بوده و یا به نحوی با زبان ایتالیایی سروکار دارند، همچون متقاضیان تحصیل در ایتالیا، افراد جویای کار در ایتالیا زبان‌ آموزان زبان ایتالیایی، افرادی که قصد اخذ اقامت این کشور را دارند و یا هر کسی که به دلایلی به دنبال سنجش سطح زبان ایتالیایی خود می باشد، می‌ توانند در آزمون CILS شرکت کند. البته تنها متقاضیان بزرگسال و جوانان اجازه شرکت در چهار سطح آزمون CILS را دارند و کودکان تنها اجازه شرکت در سطوح A1 و A2 را خواهند داشت.

سطوح آزمون چیلز CILS

سطوح آزمون آزمون CILS طبق استاندارد های جهان آزمون در کشور اروپا به 6 بخش تقسیم می شود که دو بخش ابتدای آن برای سطوح مبتدی A1  و A2 می ‌باشد. بدین ترتیب سطوح اصلی آزمون آزمون CILS به 4 سطح زیر تقسیم می ‌شود:

 • CILS UNO: CILS UNO اولین سطح آزمون CILS و معادل B1 می ‌باشد. مدت زمان شرکت در این آزمون 3 ساعت است که سوالات آن در رابطه با کاربرد زبان ایتالیایی می باشد.
 • 2 CILS DUE: این بخش دومین سطح از آزمون می باشد که معادل سطح B2 است. مدت زمان این بخش 4 ساعت است. متقاضیان آزمون CILS در صورت داشتن این مدرک، نیازی به گذراندن واحد های پیش ‌نیاز زبان ایتالیایی در دانشگاه‌ های این کشور را نخواهند داشت.  
 • 3 CILS TRE: سطح آزمون CILS بخش 3 CILS TRE می باشد از دو سطح قبل دشوار تر و پیچیده تر است و معادل سطح C1  می باشد. این بخش از آزمون 5 ساعت به طول می انجامد.
 • 4 CILS QUATTRO: چهارمین سطح که بالاترین سطح از آزمون CILS است، بخش 4 CILS QUATTRO می باشد که معادل سطح C2 بوده و حدود 5 ساعت زمان خواهد برد. افرادی که موفق به پشت سر گذاشتن این بخش می شوند، تفاوتی از لحاظ مهارت زبان ایتالیایی با یک فرد Native نخواهند داشت.

ساختار آزمون چیلز CILS

ساختار آزمون CILS همانند ساختار سایر آزمون های بین المللی زبان همچون آیلتس، تافل و.. دارای پنج بخش است که در هر یک از این بخش‌ ها به سنجش یکی از مهارت ‌های زبان داوطلبان پرداخته می ‌شود. عملکرد داوطلبان در این بخش ها نقش مهمی در موفقیت و کسب نمره قبولی انها خواهد داشت. این 5 سطح شامل موارد زیر می شود:

 • بخش شنیداری (Ascoltare)
 • بخش خواندن یا درک مطلب (Comprensione della lettura)
 • بخش گرامر (Analisi delle strutture di comunicazione)
 • بخش نوشتاری (Produzione scritta)
 • بخش مکالمه (Produzione orale)

نحوه نمره دهی آزمون چیلز CILS

داوطلبان به منظور دریافت مدرک CILS، باید حداقل نمره لازم در هر یک از 5 مهارت‌ ذکر شده را کسب نمایند. البته در صورتی که متقاضی موفق به کسب نمره لازم در یک مهارت شود و در سایر مهارت ها نمره کافی را کسب نکند، فرصت شرکت مجدد در آزمون برای وی فراهم خواهد شد. به طور کلی نحوه نمره دهی آزمون CILS برای سطوح A1 و A2 که شامل 5 مهارت 12 نمره ای است، حدود 60 نمره دارد. اما  سطوح  B1و B2  و سطوح بالاتر دارای 5 مهارت 20 نمره ای است. نمره کل این آزمون 100 می باشد. حداقل نمره‌ ی قبولی برای موفقیت در آزمون CILS کسب 55 درصد نمره‌ ی کامل است. بدین صورت که داوطلبان باید برای موفقیت در سطوح A1 و A2 حداقل نمره 6.6 و برای موفقیت در سطوح B1 و بالاتر باید حداقل 11 نمره در هر مهارت کسب کنند.

اعلام نتایج آزمون چیلز CILS

یکی از مهم ترین مراحل آزمون مرحله اعلام نتایج آزمون CILS است که داوطلبان نتیجه تلاش و کوشش و زحمات خود را دریافت خواهند کرد. نتایج آزمون CILS حدود 3 ماه پس از برگزاری امتحان اعلام خواهد شد. داوطلبان می توانند به منظور مشاهده اعلام نتایج آزمون CILS به وب سایت online.unistrasi.it/riscils.asp مراجعه نموده و با وارد کردن شماره داوطلبی و تاریخ تولد خود نتیجه آزمون خود را مشاهده کنند.

شرایط شرکت مجدد در آزمون چیلز CILS

بسیاری از افراد به دلایلی همچون بی دقتی، عدم تلاش کافی، عدم مطالعه، استرس و .... ممکن است نتوانند نتیجه دلخواه خود را در آزمون کسب کنند. بدین منظور برگزار کنندگان  آزمون CILS فرصتی نو برای علاقه مندان به شرکت در این آزمون فراهم کرده اند تا بتوانند شانس خود را برای چند بار محک بزنند. در صورتی که داوطلب در یک مهارت نمره کامل کسب کند و در سایر مهارت ها عملکرد خوبی نداشته باشد، یک گواهی مبنی بر مجوز شرکت مجدد در آزمون CILS دریافت خواهد کرد. متقاضیان  می ‌توانند پس از گذشت 18 ماه از زمان برگزاری آزمون CILS در آزمون جبرانی شرکت کنند. بنابراین افرادی که نتوانند در نوبت های خرداد و آذر ماه نمره قبولی در برخی از مهارت های آزمون CILS را کسب کنند می توانند در آزمون های اسفند ماه و شهریورماه شرکت نمایند. هزینه آزمون برا این افراد نصف خواهد شد. یکی از مزایای آزمون CILS  این است که در صورت رد شدن در یکی از مهارت های آزمون، نیازی نیست دوباره تمام قسمت های آزمون را بگذرانید.

منابع آزمون چیلز CILS

آشنایی با منابع آزمون CILS برای افرادی که به دنبال تقویت مهارت زبان ایتالیایی و تمرین و تکرار می باشند، بسیار مهم و حیاتی است. در واقع این منابع کمک شایانی به قبولی افراد در این آزمون خواهد کرد. در حال حاضر از بهترین و مهم ترین منابع آزمون CILS می توان به مجموعه کتاب‌ های جدید اسپرسو (Nuovo Espresso) اشاره داشت که در صورت تسلط داوطلبان به مباحث سه جلد ابتدایی این کتاب افراد می‌ توانند در آزمون B1 نمره مورد نظر خود را به دست آورند. همچنین داوطلبان برای موفقیت در سطح B2 بهتر است بر جلد چهارم این کتاب نیز تسلط کافی داشته باشند.

تاریخ برگزاری آزمون چیلز CILS

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سایت رسمی آزمون CILS مبنی بر تاریخ برگزاری این آزمون، آزمون CILS هر سال 3 بار در ماه‌ های خرداد، شهریور و آذر برگزار می‌ شود. یک آزمون جبرانی نیز برای متقاضیانی که موفق به قبولی در آزمون نشده و یا قصد شرکت دوباه در آزمون را دارا می باشند، در اسفند ماه برگزار می ‌شود.

هزینه ثبت نام آزمون چیلز CILS

از جمله موارد مهم برای متقاضیان شرکت در آزمون CILS ایتالیا اطلاع از هزینه ثبت نام آزمون CILS می باشد. بنابراین داوطلبان باید پیش از هر گونه اقدامی از تمامی هزینه های این آزمون به خوبی مطلع شوند. آخرین هزینه آزمون CILS مبلغی حدود 4 میلیون تومان به پول ایران بوده است.

مراکز برگزار کننده آزمون چیلز CILS

آزمون CILS توسط یکی از دانشگاه های مطرح کشور ایتالیا به نام سیه نا طراحی و برگزار می شود. البته این آزمون بین المللی در سراسر دنیا نیز برگزار می شود. همچنین مدرسه ایتالیایی سفارت ایتالیا در تهران نیز یکی از مراکز برگزاری ازمون چیلز است.

علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا مانند تحصیل پزشکی در ایتالیا و یا تحصیل در رشته های فنی و مهندسی در ایتالیا و یا کسانی که تمایل به کار و مهارجت به ایتالیا را دارند می توانند از مشاوره های مرکز آکادمی آریانا بهره مند شوند.

 

یک نظر بنویسید

ارسال