21 اردیبهشت 1401

آزمون های آزمایشی کنکور سراسری

آزمون آزمایشی به آزمونی گفته می شود که جهت آماده سازی و سنجش سطح علمی و توانایی داوطلبان، پیش از شرکت در کنکور سراسری برگزار می شود. از انجایی که آزمون کنکور سراسری یک آزمون مهم و تاثیر گذار در آینده تحصیلی و شغلی افراد می باشد، داوطلبان باید با امادگی کامل در این آزمون آماده شوند. یکی از مهم ترین عواملی که باعث موفقیت داوطلبان در کنکور سراسری می شود، شرکت در آزمون های آزمایشی است. آزمون آزمایشی تاثیر به سزایی در آماده سازی متقاضیان برای کنکور و همچنین بهبود وضعیت علمی آن ها خواهد داشت. در واقع داوطلبان با شرکت در این آزمون ها وضعیت خود را با سایر رقیبان مورد سنجش قرار می دهند. البته انتخاب یک آزمون آزمایشی مناسب امروزه به یکی از دغدغه های دانش آموزان تبدیل شده است. زیرا در سال های اخیر موسسات مختلفی اعم از قلم چی، گزینه دو و... اقدام به برگزاری آزمون های آزمایشی نموده اند و به همین دلیل انتخاب برای داوطلبان سخت شده است. داوطلبان باید در انتخاب یک آزمون آزمایشی خوب، یک سری نکات و شرایط را رعایت کنند. در ادامه مرکز همراه تحصیلی به معرفی آزمون آزمایشی و نحوه انتخاب بهترین آزمون آزمایشی برای اطلاع بیشتر داوطلبان عزیز پرداخته است.

ازمون ازمایشی.jpg

آزمون آزمایشی چیست؟

آزمون ها گزینه مناسبی برای سنجش دانش، مهارت، توانایی، آمادگی جسمانی و... افراد می باشد. در واقع به وسیله آزمون می توان میزان توانایی افراد در حوزه های مختلف را ارزیابی کرد. اصولا آزمون ها بیشتر در حوزه موضوعات درسی برگزار می شوند. یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین آزمون هایی که جهت سنجش سطح علمی، توانایی و هوش افراد برگزار می شود، آزمون کنکور سراسری است.

در ایران آزمون کنکور به عنوان یکی از مهم ترین آزمون های تحصیلی نقش پر رنگی در آینده تحصیلی و شغلی دانش آموزان ایفا می کند. از آنجایی که سازمان سنجش و آموزش کشور هر ساله با حجم عظیمی از متقاضیان جهت ثبت در دانشگاه های کشور رو به رو است، این سازمان جهت سنجش و گزینش داوطلبان برتر از میان سایر متقاضیان، اقدام به برگزاری آزمون کنکور نموده است.

هر ساله دانش آموزان بسیاری از سراسر کشور برای تحقق رویا های خود برای قبولی در ازمون کنکور تلاش می کنند. برای مثال رویای اکثر داوطلبان گروه آزمایشی تجربی ،  قبولی در رشته های پزشکی است. داوطلبان باید ضمن اطلاع از شرایط مربوط به این رشته پر متقاضی، اعم از رتبه قبولی پزشکی، شرایط قبولی در رشته پزشکی، مراحل تحصیل رشته پزشکی در ایران، تعداد واحدهای اراِئه شده برای رشته پزشکی و...علاوه بر تلاش و کوشش فراوان، برخی از نکاتی که لازمه ی موفقیت در کنکور و قبولی در این رشته پر متقاضی و همچنین سایر رشته های تحصیلی می باشد، را رعایت نمایند.

لازمه اصلی موفقیت در آزمون کنکور سراسری آمادگی قبلی می باشد. این آمادگی اول با داشتن یک مشاوره تحصیلی ایده آل ، خواندن مباحث درسی، مدیریت زمان در  تست زنی و از همه مهم تر آزمون و محک زدن سطح علمی داوطلب ایجاد می شود. از جمله آزمون هایی که علاوه بر آمادگی داوطلبان، آن ها را با محیط و سوالات کنکوری آشنا می سازد، آزمون آزمایشی است.

داوطلبان با شرکت در یک آزمون آزمایشی هم روند مطالعاتی بهتری خواهند داشت و هم با سایر رقبای خود از سراسر کشور مورد سنجش و ارزیابی قرار خواهند گرفت. آزمون های آزمایشی در واقع فضای شبیه سازی شده کنکور است که می تواند داوطلبان را به خوبی برای این آزمون محک بزند و آماده سازد. در پایان آزمون آزمایشی، کارنامه هایی به داوطلبان ارائه می شود که گزارشی از وضعیت تحصیلی آنها را ارائه کرده است. دانش آموزان با بررسی نتایج آزمون می توانند وضعیت دروس مختلف خود را ارزیابی کرده و نقاط ضعف خود را شناسایی کنند.

برخی از آزمون های آزمایشی شبیه سازی شده کنکور را به شیوه بهتری برای داوطلبان شبیه سازی کرده و مسیر تحصیلی داوطلب را به خوبی هدایت می کنند. لذا در این راستا همواره یکی از دغدغه های دانش آموزان کنکوری انتخاب موسسه های برتر جهت برگزاری آزمون های آزمایشی می باشد. لذا تحقیق و کسب اطلاعات در رابطه با آزمون های آزمایشی موسسات مختلف بسیار مهم است.

انتخاب بهترین آزمون آزمایشی

در سال های اخیر موسسات مختلفی اعم از گزینه دو، قلم چی، سنجش و... اقدام به برگزاری آزمون های آزمایشی کرده اند. اما آزمون های آزمایشی هر یک از این موسسات دارای ویژگی های متفاوتی می باشد. برای انتخاب آزمون آزمایشی باید به چند فاکتور دقت کنید:

1.تعداد شرکت ‌کنندگان آزمون آزمایشی

اولین و مهمترین ملاک انتخاب بهترین آزمون آزمایشی، تعداد شرکت‌ کنندگان هر آزمون است. هر چه تعداد شرکت ‌کنندگان آزمون آزمایشی بیشتر باشد، رقابت بیشتر می شود. اگر کارنامه آزمون خود را بررسی کنید، در یکی از جداول رتبه شما در بین داوطلبان هم‌ پایه خود نوشته شده است و هر چه تعداد شرکت کنندگان آزمون بیشتر باشد، شما می توانید وضعیت خود را در میان رقیبان بیشتر با وضعیت های مختلف دچار سنجش قرار دهید و این موضوع به‌ خصوص در آزمون ‌های جامع که معمولا از اردیبهشت ماه برگزار می‌ شوند، تاثیر به سزایی در رتبه و تراز ماه های اخر شما خواهد داشت. از نظر تعداد شرکت ‌کنندگان در بین تمامی موسسات برگزار کننده آزمون‌ های آزمایشی، درحال حاضر قلمچی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

2.سطح سوالات آزمون آزمایشی

دومین عامل مهم در انتخاب آزمون آزمایشی مناسب برای کنکور، سطح سوالات آن آزمون است. معمولا بعد از برگزاری کنکور سراسری، هر موسسه یک لیست تحت عنوان تطابق سوالات کنکور با سوالات آزمون های آزمایشی خود ارائه می کند. تطابق با سوالات کنکور یعنی اینکه در یک آزمون آزمایشی یک سوال طرح شود که همانند آن یا مشابه آن در کنکور طرح شود. تطابق یک سوال با کنکور یعنی اینکه سوالی در آزمون آزمایشی طراحی می شود که عینا همان سوال تنها با تفاوت در اعداد در کنکور بیاید. در این میان معمولا موسسه گزینه دو بسیار موفق تر از سایر موسسات عمل کرده است. البته از نظر شباهت سطح سوالات آزمون های آزمایشی به سوالات کنکور، آزمون های سنجش جایگاه اول را به خود اختصاص می دهند.

3.حجم آزمون آزمایشی

حجم آزمون بیشتر به برنامه ‌ریزی آزمون آزمایشی مربوط است. هر کدام از آزمون ‌های آزمایشی دارای یک برنامه تحت عنوان برنامه راهبردی هستند و هر یک از داوطلبیان باید طبق آن برنامه خود را برای آزمون آزمایشی آن موسسه آماده کنند. نکته قابل توجه این است که بسیاری از داوطلبان به دلیل حجم زیاد برنامه آزمون، نمی ‌توانند در طول زمان باقی مانده تا آزمون آزمایشی آن برنامه را مطالعه کنند. در این صورت حجم درس های خوانده نشده بسیار زیاد می شود و داوطلبان دیگر فرصت کافی برای مطالعه مطالب جا مانده نخواهند داشت. پس قبل از انتخاب آزمون آزمایشی باید آزمونی را انتخاب کنید که حجم آن متناسب با وضعیت مطالعاتی شما باشد. تعدادی از آزمون‌ های آزمایشی مانند قلم چی دو هفته یک ‌بار و همچنین در موسسه گزینه دوف سه هفته یک ‌بار برگزار می‌ شود.

4.شرکت آزمایشی در یک آزمون آزمایشی

یکی دیگر از روش های انتخاب بهترین آزمون آزمایشی، شرکت آزمایشی در یک آزمون آزمایشی یکی از موسسات کنکوری می باشد. این روش یک روش دقیق برای شناسایی سطح آزمون های آزمایشی موسسات مختلف می باشد. داوطلبان بعد از شرکت در آزمون آزمایشی به راحتی می توانند اطلاعات کاملی درباره حجم آزمون، سطح سوالات، تعداد شرکت کنندگان و... به دست آورند و درصورت رضایت تا زمان کنکور در آزمون های آزمایشی همان موسسه شرکت کنند.

فواید شرکت در آزمون آزمایشی

به‌ صورت کلی فواید شرکت در آزمون آزمایشی را می‌ توان به صورت زیر شرح داد:

 • برنامه‌ ریزی جامع برای مطالعه داوطلب
 • سنجش و ارزیابی مباحث مطالعه شده
 • اطلاع از نقاط ضعف و قوت
 • ارزیابی میزان پیشرفت هر آزمون نسبت به آزمون قبلی
 • آماده ‌سازی داوطلب برای مواجهه با کنکور
 • تمرین مهارت مدیریت زمان کنکور
 • تسلط بر تمامی مباحث کنکور
 • آشنایی با انواع سوالات کنکوری
 • رقابت با سایر داوطلبان
 • شبیه سازی شرایط جلسه کنکور اصلی
 • تمرین تکنیک های تست زنی کنکور

ویژگی های یک آزمون آزمایشی مناسب

برای شرکت در یک آزمون آزمایشی داوطلبان باید ضمن تحقیق و کسب اطلاعات لازم در رابطه با موسسه برگزار کننده آزمون، سایر فاکتور های یک آزمون آزمایشی را نیز بررسی نمایند. از جمله ویژگی های یک آزمون آزمایشی خوب می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • طراحی سوالات توسط برترین اساتید دانشگاهی و کنکوری
 • داشتن پاسخ نامه تشریحی جامع برای تمامی سوالات
 • برخورداری از پرجمعیت ترین جامعه آماری شرکت کنندگان
 • صدور کارنامه تحلیلی شامل بررسی عملکرد داوطلب در هر درس و رتبه و تراز داوطلب و تخمین رتبه کنکور به صورت احتمالی
 • برگزاری آزمون ها در محیطی شبیه به محیط کنکور

داوطلبان باید پس از هر آزمون آزمایشی، به تحلیل و بررسی آزمون بپردازند تا نتیجه عملکرد خود را بررسی و به نقاط ضعف و قوت خود در بخش های مختلف دروس کنکور پی ببرند. لذا بدین منظور داوطلبان باید به خوبی با روش تحلیل آزمون های آزمایشی آشنا باشند. لذا با تلاش و کوشش شبانه روزی داوطلبان و شرکت در این آزمون های آزمایشی امکان موفقیت آن ها چندین برابر می شود.

یک نظر بنویسید

ارسال

محصولات مرتبط

 • img

  آموزش php

 • img

  آموزش php