پکیج انتخاب رشته ویژه کنکور سراسری 1401
مشاوره توسط برترین مشاوران ایران شاغل در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شامل دو ساعت جلسه مشاوره موشکافانه حضوری و یا آنلاین در بر گیرنده

 • تحلیل رشته های تحصیلی، آینده شغلی و ...
 • تحلیل دانشگاهها، اعتبار و سطح علمی دانشگاهها
 • استعداد یابی تحصیلی بر اساس ویژگی های شخصیتی
 • چینش کدرشته محل ها طبق دفترچه انتخاب رشته
 • پشتیبانی صفر تا صد انتخاب رشته

امکان مشاوره در حضور والدین

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-91300399 تماس حاصل نمایید.
فرم درخواست مشاوره انتخاب رشته
ثبت درخواست
در حال ارسال اطلاعات. صبور باشید

آزمون استرنی

تماس با ما
دریافت مشاوره رایگان بصورت تلفنی

آزمون استرنی یکی از آزمون های مختص به کشور ایتالیا می باشد که تحت نظارت بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در دو نوبت خرداد و آذرماه برگزار می شود. این آزمون به منظور سنجش و ارزیابی سطح زبان ایتالیایی افراد طراحی شده است. این آزمون فرصت مناسبی برای متقاضیانی است که قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و یا کار در کشور ایتالیا را دارا می باشند و باید مدرک زبان ایتالیایی دریافت کنند. این آزمون نیز همچون سایر آزمون های بین المللی سنجش زبان از جمله آیلتس، تافل و... 5 مهارت اصلی مربوط به زبان را مورد سنجش قرار می دهد. لذا اطلاع از شرایط و ساختار آزمون استرنی کمک شایانی به موفقیت متقاضیان این آزمون خواهد کرد.

آزمون استرنی چیست؟

کشور ایتالیا همواره در سال های اخیر به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی و تحصیلی و همچنین پیشرفت در زمینه صنعت و تجارت به یک کشور رویایی جهت مهاجرت تبدیل شده است. بدین منظور افراد بسیاری از سراسر کشور و به خصوص ایران به دنبال راهی برای مهاجرت به این کشور محبوب می باشند. در سال های اخیر تحصیل پزشکی در ایتالیا و شرکت در آزمون IMAT ایتالیا مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است اما باید بدانید که این آزمون ویژه تحصیل به زبان انگلیسی است و برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید در آزمون الفا برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی شرکت کنید.

یکی از راه های مهاجرت به کشور ایتالیا شرکت در آزمون های مخصوص این کشور می باشد. از جمله آزمون هایی که افراد را به هدف خود یعنی مهاجرت به ایتالیا نزدیک می سازد، آزمون استرنی است.

آزمون استرنی به منظور ارزیابی و سنجش میزان توانایی داوطلبان در زبان ایتالیایی طراحی شده است. شرکت در این آزمون و کسب مدرک آزمون استرنی برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی یا اخذ اقامت دائم ایتالیا را دارند و همچنین کسانی که به دنبال پیدا کردن کار در این کشور هستند، بسیار مهم و ضروری است. مدرک آزمون استرنی بین المللی می باشد و مورد تایید تمامی کشور های جهان است.

این آزمون تحت نظر بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در دو نوبت خرداد و آذر و دو بار جبرانی شهریور و اسفند ماه برگزار می شود. این آزمون دارای سطوح مختلفی از A1 تا C2 را شامل می شود. سفارت ایتالیا برای آزمون استرنی سطح های مختلفی را در نظر گرفته تا افراد بتوانند برحسب توانایی و نیاز خود برای اخذ مدرک اقدام نمایند. این آزمون شامل 5 بخش شنیداری، خواندن یا درک مطلب، گرامر، نوشتاری و مکالمه می باشد.

داوطلبانی که قصد تحصیل در ایتالیا را در سر دارند باید در سطح B1 آزمون استرنی قبول شوند. داوطلبان به منظور شرکت در این آزمون باید در رابطه با شرایط و بخش های مختلف آن به خوبی اطلاعات کسب نمایند و برای آمادگی بیشتر در آزمون های شبیه سازی شده آنلاین شرکت نمایند. داوطلبان در صورت قبولی در آزمون استرنی امکان دریافت ویزای دانشجویی و ادامه تحصیل در ایتالیا را خواهند داشت. ثبت نام آزمون استرنی به صورت اینترنتی و از طریق سایت www.sitenrol.com انجام می شود. مهلت ثبت نام در این آزمون تا دو ماه پیش از برگزاری آزمون می باشد.

گروه هدف آزمون استرنی

متقاضیان بسیاری از سراسر کشور بر اساس اهداف خاص خود در آزمون استرنی شرکت ثبت نام می نمایند. این افراد در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون، می توانند از سفارت ایتالیا مدرک معتبر زبان ایتالیایی را دریافت کنند و همچنین جهت ادامه تحصیل یا کار به کشور ایتالیا مهاجرت نمایند. این افراد برای موفقیت در آزمون استرنی باید هر یک از 5 مهارت اصلی را در زبان ایتالیایی تقویت کرده و ضمن تلاش و تمرین مداوم و کافی، یک برنامه ریزی دقیق و اصولی برای قبولی در این آزمون داشته باشند. به طور کلی شرکت در آزمون استرنی برای افرادی که به مدرک زبان ایتالیایی نیاز دارند، ضروری می باشد. به طور کلی گروه هدف آزمون استرنی عبارتند از:

 • متقاضیان مهاجرت کاری به کشور ایتالیا
 • متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور
 • متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا
 • افرادی که قصد دارند مهارت زبان ایتالیایی خود را محک بزنند
 • متقاضیانی که به دنبال گرفتن مدرک معتبر زبان ایتالیایی هستند

سطوح آزمون استرنی

سطوح آزمون استرنی مطابق با استاندارد های مشترک اروپایی تعیین شده است. بر اساس این استاندارد ها استرنی سطوح آزمون استرنی به 6 سطح مختلف تقسیم شده است. هر یک از این سطوح مربوط به میزان تسلط متقاضیان این آزمون به زبان ایتالیایی می باشد. متقاضیانی که به دنبال تحصیل در کشور ایتالیا هستند باید نمره قابل قبول سطح B1 را کسب نمایند. آزمون استرنی به 6 سطح زیر تقسیم می شود:

 • سطح مبتدی A1
 • سطح مبتدی A2
 • سطح متوسط B1
 • سطح متوسط B2
 • سطح پیشرفته C1
 • سطح پیشرفته C2

ساختار آزمون استرنی

آزمون استرنی همچون سایر آزمون های مهارت زبان همچون آیلتس، تافل و... 5 مهارت اصلی زبان را مورد سنجش قرار می دهد و بر این اساس میزان تسلط و سطح زبان ایتالیایی افراد مشخص می شود. تقویت هر یک از این مهارت ها برای موفقیت در این آزمون الزامی است.

 • مهارت شنیداری (Ascolto)
 • مهارت خواندن یا درک مطلب (Comprensione della lettura)
 • مهارت گرامر (Analisi delle strutture di comunicazione)
 • مهارت نوشتاری (Produzione Scritta)
 • مهارت گفتاری یا مکالمه (Prouduzione Orale) 

نحوه نمره دهی آزمون استرنی

نحوه نمره دهی آزمون استرنی برای هر یک از سطوح آزمون متفاوت می باشد. برای مثال سطح مبتدی آزمون استرنی شامل 5 مهارت 12 نمره ای می باشد که جمعا 60 نمره می شود. همچنین هر یک از سطوح متوسط این آزمون نیز شامل 20 نمره می باشند. در مجموع این آزمون دارای 100 نمره است و حداقل نمره قبولی در این آزمون برای داوطلبان کسب 55 درصد از نمره کامل است. بدین ترتیب متقاضیان باید برای قبولی در سطوح مبتدی حداقل نمره 6.6 و برای قبولی در سطوح متوسط حداقل نمره 14 را کسب نمایند. همچنین داوطلبان جهت موفقیت در سطوح پیشرفته آزمون استرنی باید حداقل نمره 11 را بدست آورند.

اعلام نتایج آزمون استرنی

تمامی داوطلبان پس از شرکت در آزمون استرنی به دنبال نتیجه تلاش ها و زحمات خود برای این آزمون می باشند. اعلام نتایج آزمون استرنی معمولا حدود 3 ماه پس از تاریخ امتحان به داوطلبان اعلام خواهد شد.

شرایط شرکت مجدد در آزمون استرنی

متقاضیان شرکت در آزمون استرنی ممکن است بنا به دلایلی نتوانند در این آزمون عملکرد درخشانی از خود نشان دهند و یا از نتیجه آزمون خود ناراضی باشند. خوشبختانه برای این دسته از داوطلبان نیز فرصت مجدد شرکت در آزمون استرنی فراهم شده تا بار دیگر شانس خود را امتحان کنند. در صورتی که داوطلبان آزمون خرداد و یا آذر ماه را شرکت کنند و بتوانند در یکی از 5 مهارت اصلی نمره 11 به بالا به دست آورند، یک گواهی مبنی بر مجوز شرکت مجدد در آزمون استرنی دریافت خواهند کرد. متقاضیان  می ‌توانند پس از گذشت 18 ماه از زمان برگزاری آزمون استرنی، در آزمون جبرانی اسفند و شهریور ماه شرکت نمایند. اگر داوطلبان پس از 3 بار شرکت در آزمون استرنی نتواند نمره کامل بگیرند، دیگر امکان شرکت در آزمون برای آنها وجود ندارد.

منابع آزمون استرنی

داوطلبان به منظور شرکت در هر آزمونی نیازمند تمرین و تکرار و کسب آمادگی لازم برای آن آزمون می باشند. بنابراین تهیه منابع یک آزمون کمک بسیاری به موفقیت افراد در یک آزمون خواهد کرد. داوطلبانی که قصد قبولی و کسب نمره های بالا در آزمون استرنی را دارند، تنها لازم است بر روی مهارت های زبان ایتالیایی خود کار کنند. منابع آزمون استرنی بسیار زیاد هستند به طوری که هر کتاب یا منبعی که باعث تقویت مهارت زبان ایتالیایی شما شود، یک منبع مناسب محسوب می شود.

تاریخ برگزاری آزمون استرنی

داوطلبان به منظور شرکت در آزمون استرنی باید به خوبی از تاریخ برگزاری این آزمون مطلع باشند. بر اساس اطلاعات منتشر شده از طرف سفارت ایتالیا تاریخ برگزاری آزمون استرنی کشور در ایران سه مرتبه در سال در ماه‌ه ای خرداد و شهریور و آذر ماه و یک آزمون جبرانی در اسفند ماه می باشد.

هزینه ثبت نام آزمون استرنی

از جمله دغدغه های داوطلبانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، اطلاع از هزینه های ثبت نام آزمون استرنی می باشد. در واقع طبق آخرین آمار منتشر شده از سفارت ایتالیا هزینه ثبت نام آزمون استرنی مبلغی حدود 600 هزار تومان برای ایرانیان بوده است.

مراکز برگزار کننده آزمون استرنی

این آزمون تحت نظر بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در کشور ایران برای متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا کاری به کشور ایتالیا را دارا می باشند، برگزار می شود.

یک نظر بنویسید

ارسال